[Croatia] Benchmarking prostornih baza

Dejan Gambin dejan.gambin at coin.hr
Thu Jan 27 05:09:27 EST 2011


+1

Nemam puno komentara na sve ovo jer premalo sam radio sa prostornim bazama da bih rekao bilo što drugačije ili pametnije od već rečenog. No sve mi je to vrlo interesantno i pomoći ću u pripremnim radnjama gdje i koliko znam i mogu. A doći ću svakako, to će mi biti najveće zadovoljstvo.

Ja sam također zainteresiran za dio koji Zoran spominje. S obzirom da je najveći problem u samim podacima i njihovoj čistoći, možemo takav test napraviti na setu već očišćenih linijskih podataka. Naravno ako je to uopće interesantno u ovom testu. Ili se može testirati samo "točka unutar poligona" na već poligoniziranom setu...nemam pojma lupam :D

Kako god, radujem se guštu u druženju (da ne ponovim spomenuti glagol :-)

dejan
On 27. sij. 2011., at 10:04, Zoran Jankovic wrote:

> +1
> I potpisujem sve što je Mario rekao :-).Sve osim zadnje rečenice, ne možeš mi stavljati glagol "raditi" i imenicu "gušt" u istu rečenicu, nikako :-).
> 
> Netko je spominjao i projekcije, mislim da čak ne mora se komplicirati s tim, dokle god su svi ulazni podaci u istoj projekciji, ne treba ih čak niti eksplicitno definirat u bazi (različite baze imaju različite pristupe SRID-ovima...).
> 
> Jel netko radio "polygonize" u PostGIS-u? Ja imam dosta katastarskih podataka (cijele KO u dwg), ali su linije, treba ih poligonizirat i dodijelit kčbr... To bi me recimo zanimalo, ali ne znam koliko je podržano u drugim bazama...
> 
> 
> 
> --- 
> Zoran Janković
> ZIS-Izrada softvera i savjetovanje / ZIS - Software Development and Consulting
> 
> http://www.zisis.hr
> 
> M: 00 385 98 682 902
> T:  00 385 44 683 374
> 
> A. Senoe 4
> 44320 Kutina
> Croatia
> 
> 
> 2011/1/27 Mario Miler <mmiler at geoinfo.geof.hr>
> On 27.1.2011. 8:14, Dragan Podvezanec wrote:
> Evo što mene zanima:
> 
> - Join poligona u multipolygone, jer znam da Oracle s tim ima problema, pa me zanima kako se ponašaju druge baze, prvenstveno postgis.
> - kreiranje view-a sa geometrijom transformiranom u drugu projekciju.
> - sama brzina "dohvata" podataka - select prema bbox-u ili drugom prostornom upitu
> 
> Mislim da je za ovakve vrste testova dovoljno "napadati" bazu sa samo jednog klijenta.
> Slažem se, pogotovo sa trećim prijedlogom jer upravo takvi upiti su najčešće korišteni od strane standardnih kilenata poput Geoservera, Mapserver, AutoCAD-a i sl. koji i jesu najčešće korišteni u praksi, predpostavljam da je na to Dragan mislio. Mislim da su ova tri prijedloga dobra za početak.
> Join poligona u multipoligone, novodno PostGIS je tu jako dobar u novijim verzijama.
> Ovo sa transformacijom neću moći srediti za MS SQL server jer nije izvedivo, ali općenito dobra ideja.
> Palo mi je na pamet, da bi bilo dobro testirati tako da uzmemo jedan veliki poligon s puno točaka unutar njega i onda testirati točka-unutar-polygona, tu index nema skoro nikakve veze, kaj ne? Možda još naći neki upit gdje index ne bi pomogao čak i da postoji.
> 
> Ajmo prvo srediti podatke. Jučer sam krenuo raditi triangulaciju POI od dataseta iz njemačke koje je Darko predložio, ali sam shvatio da to nema smisla jer to neće biti realni poligoni već trokuti što ne predstavlja neki veliki problem za bazu jer ima samo tri točke. I manje više, s obzirom da ih ima puno i upiti prekog veliko područja Onda sam išao raditi Voronoi dijagrame, pa sam shvatio da će mi za to trebati dosta vremena, a nepotrebno je. Mislim da u samom datasetu ima dovoljno poligona i dovoljno kompleksih poligona za testiranje. Samo shapefile od šuma ima cca 412 000 poligona. Ako se tu još dodaju neki drugi featuri, mislim da će biti i više nego dovoljno.
> Ono što je Dražen bio rekao da se testira sa više klienata odjednom, možda i ima smisla, ali samo kada bi se simulirali upiti slični onima Geoserver, Mapserva i sl. To bi mogli probati. Testirati ST_Union i sl. upiti sa više klienata nekako ne vidim smisla. To se skoro nikada (ili rijetko) dešava u praksi.
> 
> Idemo za početak vidjeti koje podatke koristiti. Darko je rekao da se uzmu podaci iz Njemačke OSM. Možemo krenuti od toga. Pripremiti ih, maknuti nepotrebna polja i transformirati.
> Upite možemo pripremiti, ali njih možemo napisati i prije testiranja, nije to neka velika mudrost ako znamo što želimo testirati.
> Što se tiče brzine unosa podataka, možemo i to probati zašto ne. To se isto može napisati u Javi, Python, C# ili čemu već dosta brzo, pa čak i tamo kada budemo probali. Također nije neka mudrost.
> Najveći problem je ubiti naći se i to je to. Manje više sve se može riješiti on-the-fly. Od velikog mudrovanja nećemo ništa dobiti. Ionako to radimo iz gušta i zbog druženja, kaj ne? :)
> 
> 
> -- 
> Mario Miler, dipl.ing.geod.
> Asistent na Katedri za geoinformatiku Geodetskog fakulteta
> tel: 01/4639454
> mob: 098/1674-321
> e-mail: mmiler at geof.hr
>        mario.miler at zg.htnet.hr
> ---
> Mario Miler, dipl.ing.surv.
> Research assistant , Chair of Geoinformation Science at Faculty of Geodesy, University of Zagreb
> Direct: +385 1 4639454
> Mobile: +385 98 1674321
> e-mail: mmiler at geof.hr
>        mario.miler at zg.htnet.hr
> 
> _______________________________________________
> Croatia mailing list
> Croatia at lists.osgeo.org
> http://lists.osgeo.org/mailman/listinfo/croatia
> 
> _______________________________________________
> Croatia mailing list
> Croatia at lists.osgeo.org
> http://lists.osgeo.org/mailman/listinfo/croatia

-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: http://lists.osgeo.org/pipermail/croatia/attachments/20110127/13dc129b/attachment-0001.html


More information about the Croatia mailing list